HOŞGELDİNİZ BALLI ARICI BAKIRCI


23 Şubat 2013 Cumartesi

YENİ SEZON BAŞLADI..... SCRAMBLE VERİLDİ.

 12 Şubat salı günü haber aldık''Sakar'da bademler çiçek açmış'' Derhal tüm Ekip telefonlaşıp  kovanları vadiye  taşımak için sözleştik.Harekat başladı.Bir yandan Sağ olsun Selçuk bey nakil için gerekli tüm belgeleri hazırlarken ,Yusuf abi de aracı hazırladı.Bizlerde en kısa zamanda arılığa gelip nakil için hazırlıklara başladık.


İlk iş olarak göz kontrolü .Havanın kapalı oluşundan dolayı uçuş yoktu.Bu bizim de işimizi kolaylaştırdı.Bir kaç kovanda ki küçük problemleri  halledip gidiş için hazır hale getirdik.


Bazı  Ruşetler bayağı bayağı kuvvetlenmiş bunları da gitmeden kovanlara aktaralım dedik.Böylece strafoların nakil esnasında ki riskini de azaltmış olduk.


 İşte Ruşetlerdeki kapalı yavrulu çıtalardan biri......Eskişehir şartlarına göre çok güzel bir koloni.....


Bu çıtada da ilk tur yavrular çıkmış ,çıkan yavru  gözlerine günlük yumurtalar bırakılmış.....Eğer vadiye gitmeden burada sert soğuklara yakalanırsak ana arı yavruyu kesebilir buda hiç istemediğimiz bir durum.


 Arı bal gözlerini açmaya başlamış bu çıtada da hatırı sayılır günlük mevcut....Teşvikler geç kalırsa sıkıntı başlar


Balı azalmış bu kuvvetli koloniye elimizde mevcut olan ballı çerçevelerden vererek arının ihtiyacı olan yiyecek şimdilik verilmiş oldu.


 Sonuçta 11 nolu ruşeti kovana aktarmış olduk.koloni ne kadar kuvvetli olsa da bölme tahtasını kaldırmadık.Malum burası Eskişehir.


Vaktimizin kısıtlı oluşundan diğer aktarmaları vadiye bıraktık.Vadiye götüreceğimiz malzemeleri hazırlamaya başladık. Eldeki boş kovanlara malzemelerimizi ve eldeki mevcut ballı ve polenli çıtaları hazırladık.


Arılıkta düzenli olmak çok önemli olmaz ise olmazlardan......Balhasatınnın arkasından çıtaları ballı,polenli,esmer,beyaz...vs...gibi ayrı ayrı istifleyip boş kovan ve katlarda muhafaza ettik.Etiketleyerek de ne nerede,ne kadar tespit edilerek eldeki envanterinde  belirlemiş oluyoruz.Ayrıca bu çıtaları zararlılardan korumada bu sayede daha kolay oluyor.


İşte daha önceden hazırladığımız çıtalar etiketli polenli ve ballı çerçeveleri koyduğumuz kovanlar nakil için hazır....


 Yusuf abinin gelmesiyle Arabaya yükleme işi başladı.Havanın serin oluşu arının uçmamayışı..... havanın kararmasını beklemeden yüklemeyi başlat dı.


 Arı taşımak basit gibi görünse de inceliği çok ayrıca da  yorucu .....


 Ruşetlere ayrı bir özen göstermek lazım....Araca yüklerken ve sararken dikkat etmek şart....


Yusuf abi nakil konusunda çok titiz davranıyor,en ufak detayları atlamadan tüm kontrollerini yapıp emniyetli bir şekilde arıyı sarıp yola çıkıyoruz.


 Vadiye geldiğimizde hava çoktan kararmıştı.Arıyı indireceğimiz yere önce sehpalarını koyduk.önlerine de kovanları bıraktık. körük yakıp duman vererek kovan ağızlarını açarak şimdilik işi bitirdik.


Çok şükür arıyı vadiye kazasız belasız indirdik.Geri kalan ince işleri gündüz geldiğimiz de yapacağız.


Arılık tan çıktıktan sonra köyün kahvesinde yorgunluk çayı içip naklin kritiğini yapıp bundan sonraki uygulamalarımızı konuştuk.Ama şu bir gerçek 4 saat gibi bir zamanda arıyı Eskişehir Akpınar dan alıp Bilecik İnhisar/Çayköy e indirdik..ayrıca da tüm nakil işlemlerini de yapıp işte EKİP olmanın faydası Allah nazardan korusun MAŞALLAH diyelim.


Evet işte badem ağaçları daha tamda açmamış ,yeni yeni çiçekleniyor.arıyı tam zamanında taşıdık.İnşallah bu güzel bölgenin hakkını verir arıyı geliştirip vadiden çıkarız....


2 gün sonra perşembe günü sabah erkende Fikri abiyle beraber İnhisar'a gidip nakil işlerini ve belgeleri onaylattıktan sonra Çaykö'e arılığa geldik. gözle gözüken bir anormallik yok.


Akşam bırakılan sehpaların ayaklarının geldiği kısımları tesviye ederek su terazisi yardımıyla düz bir hale getirerek kovanları yerleştirdik.  


Bu esnada havanın ısınmasıyla beraber arıda uçmaya başladı.Polen taşıyan arıların çokluğu bölgenin zenginliğini ve arıların düzeni kurduklarını gösteriyor.Hadi hayırlısı....

Güzel bir kahvaltıyı hak ettik menü de börek ve meyvasuyu var.....:-)))Fikri abi klasik pozunu vermiş...


Cumartesi sabahı ekip yine toplanıp vadiye indik.Vakitli gidince çevreye bol bol bakmak için vaktimiz oldu.Kır çiçekleri bademler...Doğa uyanıyor ve buna şahit olmak ise çok harika bir duygu. 


Hava biraz ısınmaya başlayınca kovanları açmaya başladık.Malum bir kış kapalı kaldılar.Kışa girmeden önce tüm kovanları bölmeler ile sıkıştırmıştık.


İşte başka bir koloni arı propolis ile neredeyse tüm kovanı dolduracakmış.örtü kapağını açmakta o kadar zorlandık ki örtü tahtasının bi kısmı çıta da kaldı.


Kapalı yavrulu bir çerçeve 


Günlük yumurta kontrolü mevcut çok iyi


Açılan kovanlardan bazı çerçeveler. Kovanlarda ortalama arılı  çerçeve sayısı 5.Eskişehir de arıcılık yapanlar bu tarihte bu sayı güzel.Kışı güzel çıkardık bunun pek çok nedenleri var,İnşallah sırası geldiğinde de bunlardan bahsedeceğim.Kayıtlarımızı yeniden güncellemeyi de unutmadık.


Yusuf abi tüm kovanları kontrolünü bizzat kendi yaptı.Kovanların durumu hakkında yorumlar yaparak bu yıl ki yol haritamızı çizmemize yardımcı oldu.Şu anki durumun çok iyi olduğunu söyleyip aferin dedi.Şunu da gururla söylemeliyim ki Yusuf GÜRBÜZ abi'den AFERİN almakta öyle kolay bir iş  değildir.Eeeee ne de olsa bizler Halil BİLEN Ustanın tornasından çıktık. Artık  bundan sonra önemli olanın vadi çıkışındaki durum .İnşallah hakkıyla vadiden çıkarız.....


Vakit yaklaşınca Ekip acıkmaya başladı.Biz yine ateşin başında yerimizi aldık.


Köfteler harika gözüküyor tatları da görüntüleri kadar güzeldi.Unutmadan köfteler Selçuk beyden kesesi dolu olsun.

 
Artık bizim vadi de sezonu başladı .Tüm arıcılar için hayırlı ve bereketli bir yıl olsun.

2 yorum:

  1. Kardeşim, yeni sezon ile Allah hepimize her istediğimizin yerine gelmesini nasip etsin.

    YanıtlaSil
  2. Yeni sezon da herkesin hedeflerine ve amaçlarına ulaşması dileği ile.

    YanıtlaSil